Музички хитови што полнат 20 години во 2018 година

Музички хитови што полнат 20 години во 2018 година

1998 е година кога беа популарни „бој“ бендовите и групите со девојки. Многу фактори имаа влијание на популарноста на овие хитови. Во 2018-та година, сите овие песни полнат 20 години. Па што слушале луѓето во тој период? Сметате ли дека овие хитови се подобри од денешниве?

Музички хитови што полнат 20 години во 2018 година

1. „The Boy Is Mine“ – Моника и Бренди

Во оваа соработка Моника Арнолд и Бренди Норвуд се расправаат за едно момче. Песната стана вистински поп хит и го освои првото место на многу топ листи. Она што е интересно е што и двете пејачки се расправале во тој период. Наводно тие не сакале да се наоѓаат во иста просторија, па дошло дури и до физичка пресметка.

2. „I Don’t Want to Miss a Thing“ – Aerosmith

Станува збор за песна каде што татко пее за љубовта кон своето дете. Таа е направена за познатиот филм „Армагедон“ (Armageddon). Фактот дека песната е отпеана од Стивен Тајлер додека неговата ќерка, Лив Тајлер, ја имаше главната улога во филмот, ја прави уште посентиментална.

3. „One Week“ – Barenaked Ladies

Овој хит раскажува приказна за момче кое се расправа со девојка. Бидејќи песната е навистина „заразна“, се појавуваше на многу места, вклучувајќи ги и филмовите „Американска пита“ (American Pie) и „10 работи што ги мразам кај тебе“ (10 Things I Hate About You).

4. „Ghetto Supastar“ – Прас, Миа и Ol’ Dirty Bastard

Овој платински сингл е соработка во вистинска смисла на зборот. Песната е изведена од Pras, Mya и Ol’ Dirty Bastard. Во спотот се појавуваат Хали Бери, Ворен Бити, Оливер Плат и Џошуа Малина.

5. „This Kiss“ – Faith Hill

Овој хит го освои првото место на 12 топ листи и се наоѓаше таму 28 недели. Песната доби и 2 номинации за Греми награда.

6. „Doo Wop (That Thing)“ – Лорин Хил

Оваа раперка ја промени играта со својот дебитантски сингл. Песната освои прво место на Билборд топ 100 и го држеше рекордот како песна која најдолго се наоѓала таму. Понатаму, песната освои и 2 Греми награди.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар