Кафе на денот: Еспресино

Кафе на денот: Еспресино

Едноставна комбинација од чоколадо и еспресо

kafe-na-denot-espresino-www.kafepauza.mk

Потребни состојки:
  • 30 милилитри свежо подготвено еспресо
  • 85 милилитри ладно полномасно млеко
  • 1 лажичка какао во прав
  • 1 лажичка Нутела
Начин на подготовка:

Пред да го подготвите еспресото, најпрво направете пена од млекото со пареа, но внимавајте да не ја загреете премногу и оставете ја малку да отстои. Потоа намачкајте ги со Нутела ѕидовите на топла, сува шолја за кафе и просејте го какаото на дното. Подгответе го еспресото во истата шолја и додајте ја и пената заедно со млекото. Декорирајте со прстофат какао на врвот.

Совет: Прилагодете ја мерката на чоколадните состојки според вашиот вкус.

Ви треба нешто посилно? Пробајте го и ова силно еспресо кое е совршено за долгите ноќи!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар