Силно еспресо кое е совршено за долгите ноќи

Кафе кое ќе ве држи будни цела ноќ

Силно еспресо кое е совршено за долгите ноќи

Потребни состојки:
  • 100 милилитри филтер кафе
  • 40 милилитри еспресо
  • 2 жолчки од јајце
  • 35 грама шеќер
  • 1 прстофат каранфилче
Начин на подготовка:

Мешајте ги жолчките со шеќерот во метален сад сè додека не станат густи. Над сад со зовриена вода, додајте го кафето во жолчките, притоа не престанувајќи да мешате и продолжете сè додека добиената мешавина не е воздушеста и цврста. Подгответе го еспресото во стаклена чаша и додајте шеќер и каранфилче. Завршете со многу пена и послужете веднаш.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар