Зошто новиот документарен филм „This is Our Planet“ го расплака светот?

Зошто новиот документарен филм „This is Our Planet“ го расплака светот?

Секој месец се појавува некоја нова серија или филм кои стануваат познати насекаде. Ова е токму она што се случи со новиот документарец на еден од најпознатите водители Дејвид Атенбороу. Документарецот наречен „This is Our Planet“ донесе насмевка на лицето на скоро секој гледач, но исто така предизвика и порој на емоции.

Зошто новиот документарен филм „This is Our Planet“ го расплака светот?

Овој документарец раскажува за животот на Земјата во последните 94 години, а е исто така личен преглед на кариерата и животот на Дејвид, како и преглед на околината во која пораснал. Малку е да се каже дека многу се смени во скоро еден век. Само девет децении беа доволни уште еднаш да го сменат лицето на Земјата. Глобалното население е скоро тројно зголемено, уништувањето на шумите достигна застрашувачки нивоа, повеќето животински и растителни видови исчезнаа, мразот се стопи, океаните достигнаа невидени температури и многу повеќе благодарение на неисцрпната мантра на човекот дека „повеќе е подобро“.

Затоа не е изненадувачки што тој одлучи да го започне документарецот со сцени од Чернобил, што стана активен потсетник за тоа што е способен да направи човекот, но и неверојатна сила на природата што дури и таква катастрофа од вакви размери не може да спречи. Повеќе од триесет години по нуклеарната катастрофа што принуди повеќе од 50.000 луѓе да бегаат, сцените во кои сега владее природата во напуштени станови, згради, канцеларии и продавници се истовремено утешни и алармантни. Дури тогаш човекот се соочува со размерот на катастрофата што ја предизвика самиот себе, но и со насилната енергија на природата која, како камелеон, успева да се прилагоди и на најлошите услови.

Ова е продолжение на документарниот филм „Our Planet“, во кој првенствено уживавме во неверојатните сцени на нашата планета. Колку и да беше возбудлив првиот документарец, толку застрашувачки и тажен е и вториот портрет на ранетото лице на Земјата. Веќе нема смисла да се залагаат за последиците од неизбежните климатски последици, туку да се соочува човекот со своето дело. Овој документарен филм не е само уште еден во низата, тој е шлаканица за целото човештво да се откаже од самозадоволното чувство за успех на штета на природата и да ги прифати последиците. Токму поради оваа причина, овој документарец го препорачуваме апсолутно на сите и она што можеме да ви го ветиме е дека нема да ве остави рамнодушни.

Погледнете ги овие 4 филмови од кои ќе научите важни животни лекции.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар