Филм: Уништување (Annihilation)

Филм: Уништување (Annihilation)

Биолог тргнува во опасна, тајна експедиција во мистериозна зона каде што законите на природата не важат

Филм: Уништување (Annihilation)Режија: Алекс Гарланд

Улоги: Натали Портман, Џенифер Џејсон Леи, Тува Новотни, Џина Родригез, Теса Томпсон, Оскар Ајзак

Времетраење: 115 минути

Премиера: 23 февруари 2018

Јазик: англиски

Жанр: авантура, фантазија, драма

Наша оценка: 9/10

Ваша оценка: 1 ѕвезда2 ѕвезди3 ѕвезди4 ѕвезди5 ѕвезди6 ѕвезди7 ѕвезди8 ѕвезди9 ѕвезди10 ѕвезди (7 гласа, просек: 9,14 од 10)
Loading...

 

Постојат многу причини зошто овој филм не стигна до кино салите ширум светот, но една од најважните е онаа дека контролната публика не ја разбрала приказната, а режисерот одбил да ја поедностави. Според првичните впечатоците, филмот бил доживеан како премногу интелектуален и прекомплициран за да се пушти за пошироката јавност, па бил склучен нов договор за негова дистрибуција со Нетфликс. Ќе го искористам овој момент да му се заблагодарам на режисерот што успеал да се избори за филмот, бидејќи приказната што ја добивме е една од најдобрите во својот жанр!

Филм: Уништување (Annihilation)

Како еден од најголемите зависници од Нетфликс (единствената „телевизија“ што ја гледам), мора да признам дека одбивав да го гледам овој филм само затоа што не сум фан на Натали Портман. Но, упорното рекламирање од страна на Нетфликс ме натера да пуштам трејлер, кој пак инстантно ме освои и веднаш го пуштив и самиот филм. По тоа следуваа можеби најдобро искористените два часа во мојот живот. Од изборот на актерите (вклучувајќи ја и Натали Портман) и локациите за снимање, до специјалните ефекти и текот на приказната – едноставно не постои нешто што би сакала да се смени за филмот да биде подобар во моите очи. Тој е совршен таков каков што е. Сега останува само уште да ја прочитам книгата со истото име што стои зад овој филм.

Филм: Уништување (Annihilation)

Приказната е раскажана преку очите на биологот Лина (Натали Портман), која ќе тргне во самоубиствена мисија за да открие што се случило со нејзиниот сопруг, Кејн (Оскар Ајзак). Таа, заедно со психологот д-р Вентрес (Џенифер Џејсон Леи), геоморфологот Кес (Тува Новотни), докторката Ања (Џина Родригез) и физичарката Џоузи (Теса Томпсон) ќе влезат во област на планетата Земја што е позната како „Светкање“ (го добила ова име бидејќи од надвор изгледа разнобојно и како да светка). Луѓето долго време се обидуваат да разберат што се случува во оваа област, која секојдневно се шири, бидејќи ако продолжи со тоа темпо, може да ја проголта целата Земја. Но, иако многу волонтери влегле, ниту еден досега не излегол.

Филм: Уништување (Annihilation)

Патот низ Светкањето нема да биде воопшто едноставен. Петте девојки ќе влезат во сосема поинаков свет каде што не важат законите на природата. На моменти, овој свет ќе биде прекрасен… друг пат, тој ќе биде најстрашното и најморничавото место што некогаш сте го виделе. Бидете подготвени за уживање во прекрасните пејзажи, но и за соочување со ужас кој нема да биде лесен за заборавање. Исто така, музиката низ целиот филм е толку моќна, што некои мелодии ќе ви се „заглават“ длабоко во умот, па со денови нема да можете да ги исфрлите од себе.

Филм: Уништување (Annihilation)

Со неколку зборови, ако сте љубители на жанрот фантазија, ако сакате да истражувате мистериозни и необјасниви појави на планетата Земја, како и да се соочите со можеби најголемата закана за човештвото – тогаш овој филм и за вас ќе биде еден од најдобрите што некогаш сте ги гледале. Сепак имајте на ум дека приказната не е типично холивудска драма што е лесна за гледање, па ќе треба да се внесете целосно за да можете да ги следите сите детали и да ја разберете приказната.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар