За сите љубители на астрономијата: Најдобрите астрономски фотографии за 2022 година

За сите љубители на астрономијата: Најдобрите астрономски фотографии за 2022 година

Љубителите на астрономијата со нетрпение го очекуваат натпреварот за астрономски фотограф на годината, организиран од страна на Кралската Опсерваторија Гринич.

За сите љубители на астрономијата: Најдобрите астрономски фотографии за 2022 година

Натпреварот за прв пат бил организиран во 2009 година во знак на Меѓународната година на астрономијата, а неговата популарност расте секоја година. Победникот на натпреварот добива награда од 10.000 фунти.

Победниците на овогодинешното издание ќе бидат објавени во септември 2022 година, а во меѓувреме погледнете во продолжение дел од финалистите.

За сите љубители на астрономијата: Најдобрите астрономски фотографии за 2022 година

„NGC 6888 Небула“, Bray Falls

За сите љубители на астрономијата: Најдобрите астрономски фотографии за 2022 година

„Месечина над Лос Анџелес“, Sean Goebel

За сите љубители на астрономијата: Најдобрите астрономски фотографии за 2022 година

„Комета C/2021 A1 (Леонард)“, Lionel Majzik

За сите љубители на астрономијата: Најдобрите астрономски фотографии за 2022 година

„Arp 271 Космички судир“, Mark Hanson

За сите љубители на астрономијата: Најдобрите астрономски фотографии за 2022 година

„Облаци од хидрогенски гас“, Simon Tang

За сите љубители на астрономијата: Најдобрите астрономски фотографии за 2022 година

„Радиотелескоп“, Liu Xuemei

За сите љубители на астрономијата: Најдобрите астрономски фотографии за 2022 година

„Ѕвездено небо над највисокиот автопат во светот“, Yang Sutie

За сите љубители на астрономијата: Најдобрите астрономски фотографии за 2022 година

„Чидија Тапу“, Vikas Chander

За сите љубители на астрономијата: Најдобрите астрономски фотографии за 2022 година

„Скала кон ѕвездите“, Mihail Minkov

За сите љубители на астрономијата: Најдобрите астрономски фотографии за 2022 година

„Спектрум“, Stefan Liebermann

Откако ги погледнавте овие фотографии, можеби ќе сакате да погледнете и 10 неверојатни фотографии од океанскиот живот што учествуваа на натпреварот за „Најдобар подводен фотограф на годината“.

Извор: mymodernmet.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар