Уметница изработува необични хартиени скулптури на шолји за чај

Уметница изработува необични хартиени скулптури на шолји за чај

Шведската уметница Cecilia Levy изработува необични скулптури од страници од стари книги. Така, во нејзините дела, таа ги спојува љубовта кон уметноста и љубовта кон пишаниот збор. Погледнете ги во продолжение овие прекрасни шолји за чај.

Уметница изработува необични хартиени скулптури на шолји за чај

Уметница изработува необични хартиени скулптури на шолји за чај

Уметница изработува необични хартиени скулптури на шолји за чај

Уметница изработува необични хартиени скулптури на шолји за чај

Уметница изработува необични хартиени скулптури на шолји за чај

Уметница изработува необични хартиени скулптури на шолји за чај

Откако ги погледнавте овие преубави мали скулптури, можеби ќе сакате да погледнете и како љубителка на книгите ја претвора својата огромна библиотека во мали уметнички дела.

Извор: mymodernmet.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар