Станбен комплекс инспириран од лего коцките е најпосакуваното место за живеење во Киев

Станбен комплекс инспириран од лего коцките е најпосакуваното место за живеење во Киев

Ако некогаш случајно слетавте на аеродромот во Киев и забележавте како се шири пејзаж непосредно пред слетувањето, веројатно забележавте 40 хектари бетон во боја на виножито. Тоа е таканаречениот „град на удобноста“ кој се издвојува од својата мрачна околина како лего коцки.

Архитектонската канцеларија на архиматика го потпишува овој проект на 180 станбени згради кои се навистина инспирирани од лего коцките. Теренот изгледа како град во градот, имајќи сè што е потребно за модерен живот, од продавници и ресторани до училишта и спортски сали. Навистина, мнозинството од населението, во 8.500 станови и уредени дворови, е составено од генерација млади семејства и урбани професионалци кои се чувствуваат културно поблиску до Европа отколку до советското наследство на земјата.

Станбен комплекс инспириран од лего коцките е најпосакуваното место за живеење во Киев

Станбен комплекс инспириран од лего коцките е најпосакуваното место за живеење во Киев

Станбен комплекс инспириран од лего коцките е најпосакуваното место за живеење во Киев

Станбен комплекс инспириран од лего коцките е најпосакуваното место за живеење во Киев

Станбен комплекс инспириран од лего коцките е најпосакуваното место за живеење во Киев

Станбен комплекс инспириран од лего коцките е најпосакуваното место за живеење во Киев

Станбен комплекс инспириран од лего коцките е најпосакуваното место за живеење во Киев

Станбен комплекс инспириран од лего коцките е најпосакуваното место за живеење во Киев

Станбен комплекс инспириран од лего коцките е најпосакуваното место за живеење во Киев

Ѕирнете и во ова кафуле што ќе ве натера да се сомневате во вашите очи.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар