Прекрасни фотографии од расцветани дрвја

Прекрасни фотографии од расцветани дрвја

Симболизирајќи го враќањето на пролетта, патниците се собирале да погледнат на миризливите разцветани дрвја, кои за првпат беа прославени во Јапонија, но се појавија ширум светот. Деликатни по природа и боја, цвеќиња од цреша или сакура, го огледаат човечкиот живот – убав, негуван, но краток.

Ханами, или забавите за гледање цвеќиња, датираат од 9 век кога јапонските императори одржувале прослави за цветовите на црешата и сливата што изникнувале во раната пролет.

Прекрасни фотографии од расцветани дрвја

Прекрасни фотографии од расцветани дрвја

Прекрасни фотографии од расцветани дрвја

Прекрасни фотографии од расцветани дрвја

Прекрасни фотографии од расцветани дрвја

Прекрасни фотографии од расцветани дрвја

Прекрасни фотографии од расцветани дрвја

Прекрасни фотографии од расцветани дрвја

Прекрасни фотографии од расцветани дрвја

Прекрасни фотографии од расцветани дрвја

Погледнете ги и овие градини каде љубителите на лалињата би се чувствувале како во рајот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар