Каланхое: Прекрасно цвеќе што може да биде и совршен подарок

Каланхое: Прекрасно цвеќе што може да биде и совршен подарок

На списокот на растенија кои припаѓаат на сукуленти е и каланхоето – убавина родена во тропските предели, за која не е тешко да се грижи. Каланхоето е идеален избор за оние кои сакаат домашно растение кое цвета долго време. Создаден е и за станови со сув воздух бидејќи ја задржува влагата во лисјата и помага во регулирање на свежината во неговата околина. Додека грижата за неа не бара многу, има уште неколку работи што сè уште треба да ги знаете.

Можете лесно да го набавите затоа што се продава скоро секаде каде што се продаваат растенија, од цвеќарници до супермаркети. Доаѓа во широк спектар на бои, а неговите цвеќиња се претежно светли бои, вклучувајќи жолта, портокалова, розова, црвена. Можно е да се најдат бели примероци. Забележливи се и неговите лисја – зелени и доста големи. Тие сакаат природна светлина. Идеално е да ги поставите на средни или многу светли локации, но не е добро да бидете под директна сончева светлина. Кога осветлувањето е слабо, пупките не се отвораат. Бидејќи е сочен со месести лисја и стебла во кои чуваат вода, не претерувајте со наводнување.

Каланхое: Прекрасно цвеќе што може да биде и совршен подарок

Каланхое: Прекрасно цвеќе што може да биде и совршен подарок

Каланхое: Прекрасно цвеќе што може да биде и совршен подарок

Каланхое: Прекрасно цвеќе што може да биде и совршен подарок

Каланхое: Прекрасно цвеќе што може да биде и совршен подарок

Каланхое: Прекрасно цвеќе што може да биде и совршен подарок

Прочитајте и кое растение треба да го чувате во дневната соба, а кое во кујната?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар