Погледнете ги фотографиите од најнаселениот остров на Земјата

Погледнете ги фотографиите од најнаселениот остров на Земјата

Кога фотографот Чарли Кордеро прв пат слушнал за Санта Круз Дел Ислоте, мал густо населен остров во Колумбија, бил вчудовиден. Отсекогаш го фасцинирале луѓе кои успеваат да преживеат во тешки околности, а овој остров веднаш се истакнал.

Погледнете ги фотографиите од најнаселениот остров на Земјата

На островот има ограничен пристап до вода, храна и струја, но овде сепак живеат 46 семејства во 97 куќи, на површина од 10.033 метри квадратни.

Погледнете ги фотографиите од најнаселениот остров на Земјата

„Сè што знаевме за ова место е дека е далечен и малку познат остров кој жителите не сакаат да го напуштат. Голем број луѓе живеат на толку мал простор. Веднаш знаев дека е место кое заслужува да биде познато.“

Погледнете ги фотографиите од најнаселениот остров на Земјата

Неговите први фотографии од овој проект биле објавени минатиот август во New York Times и ги прикажуваат збиените живеалишта на жителите.

Погледнете ги фотографиите од најнаселениот остров на Земјата

„Пред 150 години, овој остров бил мал и ненаселен со помалку од хектар земја кој пловел сред Карипското Море. Рибарите од Картагена и Толу го користеле местото за одмор и заштита од бури.“

Погледнете ги фотографиите од најнаселениот остров на Земјата

Островот е лоциран на место со многу корали, па станал атрактивен за луѓето кои почнале овде да градат домови. Семејствата граделе куќи една до друга како што се венчавале и имале деца.

Погледнете ги фотографиите од најнаселениот остров на Земјата

Првите жители собирале материјали за изградба од земјата и морето.

„Школки, кокоси, дрва, песок, па дури и ѓубре биле користени за изградбата.“

Погледнете ги фотографиите од најнаселениот остров на Земјата

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар