Погледнете дел од уникатниот, рачно изработен накит од Рабенда (+ подарок)

Погледнете дел од уникатниот, рачно изработен накит од Рабенда (+ ПОДАРОК)

Не е тајна дека жените секогаш сакаат да се чувствуваат убаво, па затоа често избираат накит што привлекува внимание. Колку повпечатлив, поуникатен и во специфичен стил, толку подобро ја отсликува личноста на жената.

Од своја страна пак, изработката на накит е нешто што бара многу љубов, посветеност, трудољубивост и уметничка душа. На оваа тема поразговаравме со Ана, сопственик на Рабенда, а повеќе за креативната идеја, процесот на изработка и изборот на материјали, прочитајте од интервјуто во продолжение.

МОЖНОСТ ЗА ПОДАРОК!

 

View this post on Instagram

 

💎<—— GIVEAWAY TIME ——>💎 Во соработка со @rabendajewelry подаруваме 2 рачно изработени уникатни комплети за две девојки. Правила за учество: 1. Следете ги двата профили: @kafepauza и @rabendajewelry 2. Тагнете две пријателки во коментар 3. Можете да тагнувате повеќе пати (различни профили) Добитничките ќе ги избереме во среда (14.08.2019). Со среќа! Фотографија: @sayanakay #кафепауза #giveawaymacedonia #giveawaysmacedonia #fashionistasmk #фотонаденот #фотонанеделата #накит #рачнаизработка #уникатно #инстаграмџии #инстаграмџики #инстаграмџииmacedonia

A post shared by Кафе пауза (@kafepauza) on

1. Како започна и кој стои зад приказната Рабенда?

Позади приказната наречена Рабенда стои креативец – сонувач, дипломиран архитект, а сега веб дизајнер. Девојка со немирен дух, трагач по приказни, љубител на стрипови и пиво… 🙂 Девојка која што оваа приказна почна да ја развива како еден вид хоби…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rabenda (@rabendajewelry) on

2. Колку време е потребно да се изработи едно парче накит? Дали треба да се погоди моментот за работа, или инспирација се наоѓа секогаш?

Секое парче накит е приказна за себе и секое парче накит бара посебна посветеност. Во принцип, процесот трае неколку часови, па дури и денови… Дали треба да се погоди моментот!? – Низ годините научив неколку работи… Ако се чувствуваш мизерно – подобро не се ни обидувај да глумиш креативен! Пропорционално на тоа колку посветла аура носиш – толку повесели парчиња добиваш! 🙂

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rabenda (@rabendajewelry) on

3. Од кои материјали го изработуваш накитот? И кои мотиви најчесто ги употребуваш?

Работам со полимерна глина и ја обожавам таканаречената техника на везење. Понекогаш сакам да експериментирам, па знам да користам и сито печат, текстури, да употребувам акрилни бои (ги обожавам Pebeo Prisme & Moon), како и мика пудри и слично.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rabenda (@rabendajewelry) on

4. Може ли да се заработува од ваков вид хоби?

🙂 Times are hard for dreamers…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rabenda (@rabendajewelry) on

5. Кое е твоето омилено парче накит што го имаш дизајнирано?

Секогаш имам нови и нови омилени и секое ново парче ми е поомилено од претходното, ако може така да се каже, но ова е првото парче кое што раскажува некаква приказна. Застани, крени глава и гледај во ѕвездите – ќе разбереш. 🙂

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rabenda (@rabendajewelry) on

6. Каде се достапни за продажба овие мали уметнички дела?

Во Скопје може да се најдат во Чаршија, сувенирницата веднаш карши Austrian Palace.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rabenda (@rabendajewelry) on

Интервју: Ана Ќурчиевска

Прочитајте и за неверојатните приказни со камчиња на Славица Стојанова.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар