Ова се најдобрите фотографии од National Geographic Travel Photo 2019

Ова се најдобрите фотографии од National Geographic Travel Photo 2019

И оваа година National Geographic го организираше престижниот натпревар National Geographic Travel Photo, на кој фотографите од целиот свет испраќаа фотографии од нивните патувања.

Низ објективите на илјадници талентирани луѓе беа прикажани живописни села, величествени животни и искрени човечки моменти. Тие се натпреваруваа во три категории – градови, природа и луѓе.

Главната награда која изнесува 7500$ отиде во рацете на Вејмин Чу, кој победи со фотографијата „Зима во Гренланд“.

Градови

„Зима во Гренланд“, Вејмин Чу

Прво место во категоријата и добитник на главната награда

„Во време на авијација“, Јасен Тодоров

Второ место во категоријата

„Улиците на Дака“, Сандипани Чадопадјеј

Трето место во категоријата

Природа

„Нежни очи“, Тамара Блазкез Хаик

Прво место во категоријата

„Фаќач на сонови“, Дени Сепковски

Второ место во категоријата

„Мрачни делфини“, Скот Портели

Трето место во категоријата

Луѓе

„Време за шоу“, Хуајфенг Ли

Прво место во категоријата

„Дневна рутина“, Јошики Фуџивара

Второ место во категоријата

„Коњи“, Хозе Антонио Замора

Трето место во категоријата

Погледнете ги и минатогодишните победници на овој натпревар.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Книжевничка која би живеела во приказна на Харуки Мураками, во режија на Вес Андерсон, со саундтрак на The Smiths.

Поврзани содржини

Остави коментар