Најоригиналната техника на сликање: Уметнички дела изработени со вино

Најоригиналната техника на сликање: Уметнички дела изработени со вино

Што ги спојува љубителите на виното и артистите? Одговорот е очигледен: Виното. Уметноста на виното не ја претставува уметноста на пиењето, туку создавањето на една од најуникатните и најнепредвидливите уметнички форми кои постојат.

Најоригиналната техника на сликање: Уметнички дела изработени со вино

Вино Лиса – Леонардо да Винчи

Овие слики се различни и го привлекуваат вниманието не само поради широкиот спектар мотиви од историјата и популарната култура, туку и поради ферментацијата и оксидацијата на виното кои прават бојата да оди од црвена во виолетова до бледо кафеава. Виното е единствениот „алат“ за сликање со кој може да се постигне „ефектот на стареење“ во уметноста, во кој бојата поминува низ неколку транзиции во пигментот и тонот. Оваа техника на сликање започнала да се користи во ренесансата и уметниците најчесто користат квалитетни вина. Исто како Сања Јанкович, артистката зад овие уметнички дела.

Балерина

Балерина


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар