Локалното население во Виетнам секоја година ги собира водните лилјани од оризовите полиња, а еве и зошто

Локалното население во Виетнам секоја година ги собира водните лилјани од оризовите полиња, а еве и зошто

Меконг е една од најдолгите реки во Виетнам, а и на Земјата. Секоја година за време на поплавите, локалното население во Виетнам ги собира водните лилјани со долги стебла од оризовите полиња кои потоа ги продават на пазарот. Нивните стебленца можат да се јадат, па луѓето ги користат во разни сосови и супи, некои ги јадат сурови или ги додаваат во чаеви. Фотографот Трунг Хуј Фам направил прекрасни фотографии од минатогодишната реколта каде што земјоделците носат канонски капи додека ги собираат прекрасните лилјани. Повеќе фотографии можете да видите во продолжение или на неговиот профил на Инстаграм.

Локалното население во Виетнам секоја година ги собира водните лилјани од оризовите полиња, а еве и зошто

Локалното население во Виетнам секоја година ги собира водните лилјани од оризовите полиња, а еве и зошто

Локалното население во Виетнам секоја година ги собира водните лилјани од оризовите полиња, а еве и зошто

Локалното население во Виетнам секоја година ги собира водните лилјани од оризовите полиња, а еве и зошто

Локалното население во Виетнам секоја година ги собира водните лилјани од оризовите полиња, а еве и зошто

Локалното население во Виетнам секоја година ги собира водните лилјани од оризовите полиња, а еве и зошто

Кога веќе зборуваме за Виетнам, можеби ќе сакате да го пробате овој рецепт за виетнамско панакота кафе.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар