Зимско кафе со цимет, урми, морско оревче, каранфилче и портокал

Стоплете се со ова вкусно кафе

zimsko-kafe-so-cimet-urmi-morsko-orevche-karanfilche-i-portokal

Потребни состојки:
  • 4 лажици кафе
  • 1 лажица цимет во прав
  • 2 суви урми
  • Прстофат морско оревче
  • 2 каранфилчиња
  • Кора од портокал, изрендана
Начин на подготовка:

Ставете го кафето заедно со циметот и урмите во ѓезве. Измешајте, па додајте го морското оревче, каранфилчињата и изренданата кора од портокал, па прелијте со 400 милилитри свежо зовриена вода. Мешајте полека со дрвена лажица, сè додека не се комбинираат состојките, а потоа оставете да отстои 4 минути. Исцедете ја смесата низ филтер за кафе или газа и послужете.

Пробајте го и ова зимско кафе со вкус на ментол кое ќе ви ја стопли душата!


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар