11 предмети од домот што треба да ги фрлите во корпа за отпадоци

Сите сакаат да имаат топол и удобен дом, а за да ја создадете таа атмосфера, треба да користите многу детали и ситници. Сепак, по некое време, нема да има слободен простор на полиците, на масичката или на балконот и ќе треба да ги преместувате истите работи од едно на друго место за да ослободите простор. Во продолжение погледнете со кои работи е полесно да се разделите отколку да најдете место за нив.

1. Ламби и украсни статуетки

11 предмети од домот што треба да ги фрлите во корпа за отпадоци

Керамичките, пластичните и дрвените статуетки или ламби што работат на батерии и се дизајнирани да го украсуваат ентериерот, зафаќаат само простор на полиците.

2. Стари чевли

11 предмети од домот што треба да ги фрлите во корпа за отпадоци

Сигурно имате цела колекција обувки што сте ги носеле долго време, но дефинитивно никогаш веќе нема да ги носите. Свесни сте дека тие се вишок, но некој внатрешен глас ве убедува да ги преместиме сите овие чевли во некој агол во плакарот.

3. Кинески сувенири

11 предмети од домот што треба да ги фрлите во корпа за отпадоци

Невообичаените сувенири од кинеско потекло, што ги купувате со голема радост и задоволство, обично престанувате да ги забележувате по неколку недели. Освен тоа, за време на чистењето, треба да ја отстраните прашина од нив или да ги преместите од едно на друго место.

4. Стари лажици и виљушки

11 предмети од домот што треба да ги фрлите во корпа за отпадоци

Сигурно веќе не се сеќавате на потеклото на купот стари алуминиумски или челични лажици и виљушки. Некои од нив се стари речиси 15 години, а други можеби планирате да ги користите кога одите на кампување.

5. Кеса полна со најлонски кеси

11 предмети од домот што треба да ги фрлите во корпа за отпадоци

Бројот на пластични производи се зголемува и доаѓа моментот кога треба да ги преклопите едни во други и тоа се одвива во круг. Кога одите на шопинг, често земате кеса од маркетот заборавајќи на купот што зафаќа простор дома.

6. Свеќници

11 предмети од домот што треба да ги фрлите во корпа за отпадоци

Свеќниците изгледаат убаво на излогот и првиот ден по купувањето. Со текот на времето, тие се претвораат во обични собирачи на прашина.

7. Празни шишиња со парфеми

11 предмети од домот што треба да ги фрлите во корпа за отпадоци

Пријатниот мирис на нов парфем секогаш го подобрува расположението, а шишето што има невообичаена форма го радува окото. Но, во одреден момент, ќе имате многу вакви шишиња на полицата и нема да има доволно простор за сите. Затоа, најлесно е да ги фрлите во корпата за отпадоци, наместо да се обидувате да ги преуредите вашите полици.

8. Весници и списанија

11 предмети од домот што треба да ги фрлите во корпа за отпадоци

Многуте весниците и списанија постепено се насобираат на балконот или покрај креветот, а овој куп хартија не може да ви послужи за речиси ништо.

9. Стари компјутерски монитори

11 предмети од домот што треба да ги фрлите во корпа за отпадоци

Современата технологија прави големи чекори напред и немилосрдно ги исфрла старите компјутери од секојдневна употреба. Многу луѓе имаат стар монитор дома кој е обемен и собира многу прашина. Ако не го користите, најдобро е да го продадете.

10. Картонски кутии од апарати за домаќинство

11 предмети од домот што треба да ги фрлите во корпа за отпадоци

Кога ги отпакувате нови апарати за домаќинство, обично не ја фрлате кутијата сè додека постои гаранција. Но, неколку години подоцна сфаќате дека никој не ја допрел таа кутија.

11. Ролни тапети по реновирањето

11 предмети од домот што треба да ги фрлите во корпа за отпадоци

Реновирањето на домот е долг и макотрпен процес, по што останува голема количина неискористени материјали. Сигурно купувате повеќе тапети за да бидете сигурни дека ќе има доволно. Но, откако ќе завршите со реновирањето, може да се случи да ви останат цели ролни тапети што остануваат недопрени и зафаќаат многу простор.

Погледнете како да ги организирате полиците за книги и да го освежите домот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар