Сладолед се јаде во секое време: Лесен рецепт за сладолед со кафе

Сладолед се јаде во секое време: Лесен рецепт за сладолед со кафе

Можеби не е сезоната на сладоледот, но сладолед се јаде во секое време, нели? Ако сакате да приготвите еден поразличен сладолед дома, погледнете го овој лесен и вкусен рецепт. Особено, ќе го обожаваат љубителите на кафето!

Сладолед се јаде во секое време: Лесен рецепт за сладолед со кафе

Потребни состојки:

  • 250 милилитри инстанткафе
  • 500 милилитри кефир или 250 милилитри грчки јогурт + 250 милилитри млеко
  • 170 г кафеав шеќер
  • 1/4 лажиче течна стевија
  • половина лажична мелено кафе (по избор)

Начин на подготовка:

  1. Ставете ги сите состојки во еден сад и промешајте ги.
  2. Замрзнете, а пред да го јадете можете да го украсите со мелено кафе или по избор.

Можеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за пире од костени оваа есен.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар