Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Оние кои живеат во големите метрополи, знаат дека чистото небо е права реткост. Но, фотографот Тиери Коен, ни дава шанса да погледнеме како некои од најголемите градови би изгледале кога би биле сосема темни со чисти неба. За да ја креира оваа фотосерија т.н. „Затемнетите градови“ (Darkened Cities), Тиери прво го фотографирал небото на места каде што нема загадување на воздухот и ѕвездите јасно се гледаат, а потоа ги фотографирал градовите на дневна светлина, кога светилките не се запалени. Спојувањето на ваквите фотографии во една целина, го дава крајниот резултат, малку мистериозни, но сепак многу романтични фотографии.

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Њујорк

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Хонгконг

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Лос Анџелес

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Шангај

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Париз

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Сао Паоло

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Париз

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Сан Франциско

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Париз

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Њујорк

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Хонгконг

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Шангај

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Токио

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Лос Анџелес

Како ќе изгледа ѕвезденото небо доколку нема градска светлина?

Рио де Жанеиро

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм, астрологија или прошетка во природа во добро друштво. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар