Сите ќе ви го бараат рецептот: Чизкејк со карамела и лешници

Сите ќе ви го бараат рецептот: Чизкејк со карамела и лешници

Лешниците и карамелата даваат совршен вкус.

Потребни состојки:

За кората:

 • 250 грама мелени бисквити
 • 100 грама мелени печени лешници
 • 2 лажици шеќер во прав
 • 125 грама путер
 • 150 мл млеко

За филот:

 • 500 грама сирење маскарпоне (може да се користи и друго несолено крем сирење)
 • 50 грама шеќер во прав
 • 1 лажица арома на ванила
 • 250 мл слатка павлака
 • 2 ќесички крем фикс

За преливот од карамела:

 • 200 грама бонбони од карамела и лешник
 • 50 мл слатка павлака
 • парчиња лешници за декорирање

Начин на подготовка:

1. За да ја направите кората, измешајте ги сите состојки, потоа ставете ја смесата во калап со дијаметар од 20 до 24 см и ставете го во фрижидер.

2. За филот, изматете ги кратко со миксер сирењето маскарпоне, шеќерот во прав и ванилата.

3. Во друг сад изматете ја слатката павлака со крем фиксот додека не биде полуизматена, па додајте ја во маскарпонето и убаво изматете сè. Нанесете го филот на кората и вратете ја во фрижидер. Тортата треба да се лади најмалку 3 часа.

4. За преливот, растопете ги бонбоните од карамела, а потоа додајте ја слатката павлака, загрејте уште неколку секунди, па мешајте додека не се соединат состојките. Преливот треба да се лади на собна температура (најдобро е преку ноќ) за да го прелиете врз колачот и карамелата да остане течна, а тортата да биде убава и вкусна. На крајот, извадете ја тортата од калапот и прелијте со преливот и декорирајте со парчиња лешници одозгора.

Погледнете го најбрзиот рецепт за сочен колач со чоколадо и путер од кикиритки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар