Рецепт за сос кој е совршен за салати, но и многу повеќе!

Рецепт за сос кој е совршен за салати, но и многу повеќе!

Зелена магија во вашата салата, врз зеленчук и многу повеќе! Овој вкусен сос е лесен за подготовка и е одличен за вегани.

Рецепт за сос кој е совршен за салати, но и многу повеќе!

Потребни состојки:

 • 10 гр свеж магдонос (лабаво исечен пред мерење)
 • 7 гр свежи листови од босилек (лабаво исецкани пред мерење)
 • 8 гр свеж пипе, исечкан
 • 15 милилитри сок од лимон
 • 60 гр индиски ореви
 • 80 милилитри вода (или повеќе по потреба)
 • 2 големи чешниња лук
 • 1/2 лажиче морска сол
 • 1 нотка црн пипер
 • 15 милилитри маслиново масло или по вкус

Начин на подготовка:

 1. Потопете ги индиските ореви во многу топла вода 15-20 минути, а потоа исцедете ги.
 2. Во мал блендер, додадете ги сите состојки и блендирајте околу 1-2 минути или додека не добиете кремаста смеса.
 3. Вкусете и прилагодете го вкусот по потреба, додавајќи повеќе сол по вкус, сок од лимон за киселост или билки. Ако е премногу густо, додадете повеќе вода.
 4. Чувајте го во затворен сад во фрижидер до 3-4 дена.

Можеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за намаз од грав со вкус на лимон и зачини.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар