Рецепт за намаз од грав со вкус на лимон и зачини

Рецепт за намаз од грав со вкус на лимон и зачини

Потребни се само 7 здрави состојки и 10 минути да се направи. Совршен намаз за сендвичи, лепчиња, врз зеленчук, и многу повеќе! Дозволете ни да ви покажеме како да го направите!

Рецепт за намаз од грав со вкус на лимон и зачини

Потребни состојки:

  • 425 гр ​​конзерва бел грав
  • 60 гр таан
  • 45-60 милилитри сок од лимон
  • 1/2 лажичка морска сол или по вкус
  • 4 чешниња лук, мелен или по вкус
  • 15 милилитри маслиново масло
  • зачини по избор и вкус

Начин на подготовка:

  1. Ставете ги сите сосојтки во блендер и блендирајте додека не добиете кремаста смеса.
  2. Уживајте веднаш, или ставете го во фрижидер да се разлади.
  3. Остатоците се чуваат покриени во фрижидер до 4-5 дена.

Можеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за веганска паштета.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар