Рецепт за освежителен мус од лимон

Рецепт за освежителен мус од лимон

Погледнете како да го направите овој десерт за кој ви се потребни само три состојки.

Рецепт за освежителен мус од лимон

Потребни состојки:

  • 250 мл шлаг
  • 230 мл бело чоколадо
  • 80 мл свежо исцеден сок од лимон

Начин на подготовка:

1. Искршете го белото чоколадо на помали парчиња, ставете го во огноотпорна чинија и растопете го во микробранова печка.

2. Во растопената смеса додајте го свежо исцедениот сок од лимон и добро измешајте. Ставете ја смесата во фрижидер да стои околу половина час.

3. Изматете го шлагот и рачно измешајте го во смесата со лимон додека не се соединат сите состојки.

4. Поделете ја смесата на помали порции (чаши) и ставете ја во фрижидер да стои два часа пред послужување.

Погледнете како да го направите овој брз десерт од кокос и чоколадо.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар