Фитнес-трендот 12-3-30 е популарен на ТикТок, а еве за што станува збор

Фитнес-трендот 12-3-30 е популарен на ТикТок, а еве за што станува збор

Лентата за трчање им е кошмар на многумина, но благодарение на ТикТок овој уред наскоро може да стане вашиот најдобар пријател.

Фитнес-трендот 12-3-30 е популарен на ТикТок, а еве за што станува збор

Имено, фитнес-трендот 12-3-20 е сосема нов начин на вежбање што ќе им се допадне дури и на оние кои не се љубители на трчањето. Еве за што станува збор.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by lauren giraldo (@laurengiraldo)

Станува збор за трчање на лента која вклучува одредена низа вежби. Имено, на почетокот е потребно да трчате 12 минути со брзина од 3 милји на час, односно 4 километри на час, а потоа следува одење од 30 минути. Овој начин на вежбање навистина дава резултати, а првите се видливи по само еден месец.

Но, дали 12-3-30 е добар начин на вежбање?

Овој тренд се фокусира на одење, а одењето е одличен тренинг со низок интензитет. На овој начин, ќе ги зајакнете коските и мускулите, ќе ги подобрите рамнотежата и координацијата на движењата, а во исто време ќе го намалите ризикот од срцеви заболувања и дијабетес тип 2.

Погледнете ги овие 8 вежби што согоруваат повеќе калории од трчањето.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар