Брз десерт од кокос и чоколадо

Брз десерт од кокос и чоколадо

За овој вкусен десерт не ви е потребен миксер ниту вага. Нема егзотични состојки, а ако сакате, можете да си играте и да додадете суво грозје, јаболка или круши.

Брз десерт од кокос и чоколадо

Потребни состојки:

 • 120 милилитри павлака
 • 120 милилитри јогурт
 • 240 милилитри млеко
 • 80 милилитри масло
 • 130 г кокосово брашно или кокосови струготини
 • 1-2 ванилин шеќер
 • 250 г брашно
 • 1 лажица гриз
 • 1 лажичка прашок за пециво

Глазура:

 • 100 г црно чоколадо
 • 2 лажици масло

Начин на пдготовка:

 1.  Измешајте го шеќерот во малку млеко за да се стопи.
 2. Одделно измешајте ги сувите и влажни состојки, потоа измешајте ги заедно и префрлете ги во помал сад за печење или калап за помали колачи кои ќе ги посипете со брашно за да не се залепи тестото.
 3. Печете околу 25-30 минути на 180°C и користете чепкалка за заби за да проверите дали вашиот десерт е готов. Ако е чисто, без трошки од тесто, подготвено е да се извади од рерна.
 4. Кога колачот ќе се испече, извадете го и прелијте го со чоколадната глазура додека е уште врела.
 5. Направете чоколадна глазура со топење на чоколадните коцки за готвење на пареа и со мешање со маслото.

Можеби ќе сакате да ја пробате и оваа мињон торта – богата торта со две глазури.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар