Рецепт за лингвини со авокадо, домати и лимета

Рецепт за лингвини со авокадо, домати и лимета

Лингвините се италијански тестенини, малку пошироки од шпагетите.

Рецепт за лингвини со авокадо, домати и лимета

Потребни состојки:

  • 115 грама лингвини
  • 1 лимета
  • 1 авокадо
  • 2 поголеми домати
  • 40 грама коријандер
  • 1 црвен кромид
  • 1 чили пиперка
  • маслиново масло
  • сол и бибер

Начин на подготовка:

Гответе ги тестенините според упатствата на пакувањето.

Во меѓувреме, во еден сад исцедете ја лиметата и додајте ги исечканото авокадо, доматите, коријандерот, кромидот и чили пиперка. Промешајте добро.

Додајте маслиново масло, сол и бибер по вкус и промешајте повторно.

Кога тестенините ќе се сварат, процедете ги и прелијте ги со малку маслиново масло.

Промешајте и додајте ја смесата од авокадо и домати.

Погледнете го и овој рецепт за тестенини со вкусен сос од тиквички и путер.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар