Рецепт за тестенини со вкусен сос од тиквички и путер

Рецепт за тестенини со вкусен сос од тиквички и путер

За овој вкусен оброк ви се потребни неколку состојки и помалку од половина час.

Рецепт за тестенини со вкусен сос од тиквички и путер

Потребни состојки:

 • 450 гр тестенини
 • 2 лажици маслиново масло
 • 4 средни тиквички
 • 150 гр чери-домати
 • 4 чешниња лук
 • 1/2 лажичка чили
 • 2-3 гранчиња свежа мајчина душица
 • 2 лажици путер
 • 120 гр рендан пармезан
 • 20 гр свеж босилек, грубо исечкан
 • сол, пипер

Начин на подготовка:

1. Загрејте солена вода во големо тенџере и варете ги тестенините според упатството на пакувањето. Пред да го исцедите, зачувајте околу една чаша од вода во која се вареа.

2. Во голема тава, загрејте го маслиновото масло, а потоа додајте ги сечкани тиквички, домати, лукот, чили, мајчина душица, сол и бибер. Повремено мешајте, околу 5 минути.

3. Полека изгмечете дел од зеленчукот за да добиете груб сос. Додајте половина чаша од водата од тестенините. Кога сосот ќе зоврие, промешајте ги варените тестенини, путерот и пармезанот. По потреба, додајте повеќе вода од тестенините. Тргнете ја тавата од огнот, додајте свеж босилек и послужете!

Погледнете како да ги подготвите овие 5 брзи и едноставни сосови за тестенини.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар