5 брзи и едноставни сосови за тестенини

5 брзи и едноставни сосови за тестенини

Варењето на тестенините е една од наједноставните работи кои можете да ги направите во кујната. И овие сосови исто така се лесни за приготвување, но на крајот ќе ви овозможат одличен оброк.

5-brzi-i-ednostavni-sosovi-za-testenini-kafepauza.mk

1. Сос од свежи домати

Исецкајте на ситни коцкички 6-7 свежи домати и измешајте ги со 1 чешне истолчен лук, 5 лажици маслиново масло, сол и бибер. Ако сакате можете да додадете и 250 грама моцарела.

2. Сос од домати, кромид и печурки

Во тава на оган издинстајте 1 главица кромид. Потоа додајте му 4 домати исечени на парчиња и 200 грама печурки. Оставете да крчка околу 20 минути, а кога ќе биде готово додајте свеж босилек, сол и бибер.

3. Сос со печурки и бело вино

Во тава на оган ставете малку путер, 250 грама печурки, 2 мали истолчени чешниња лук и 1 лажица маслиново масло и оставете да крчка 5 минути, мешајќи постојано. Потоа додадете 60 мл бело вино и гответе додека виното не испари. Кога ќе испари, додадете уште 120 грама слатка павлака и чекајте да згусне. На крај додајте сол и бибер.

4. Сос од сланина и млад кромид

Испржете 8 парчиња сланина, а потоа отстранете го мрсниот дел и оставете ја на хартија за да се исцеди маслото. Пропржете неколку главици млад кромид во малку путер и маслиново масло, а потоа ним додајте им ги тестенините, сланината и малку пармезан за да се соединат.

5. Сос со лимон, босилек и маскарпоне

На тивок оган загрејте 220 грама маскарпоне, 5 лажици цеден лимон и малку рендана кора од лимон. Држете ја смесата на оган околу пет минути. На крај додајте сол и бибер.
 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар