Не дозволувајте му на вашиот стилист да ви ја скратува косата мокра!

Не дозволувајте му на вашиот стилист да ви ја скратува косата мокра!

Секоја посета на фризерскиот салон обично изгледа вака: се консултирате со стилистот, потоа ви ја мијат косата, па се враќате до столицата и тогаш вашата коса е спремна да се скрати. Неодамна, познатиот стилист Џон Рејман изјави дека ова е една од најголемите грешки кои ја прават стилистите за коса.

Неговото објаснување е едноставно: вие не ја носите вашата коса мокра, па зошто така би ја крателе? Потстрижувањето е добро тогаш кога косата изгледа одлично во различни стилови: и кога е права и кога е кадрава и кога е собрана.

Од друга страна, познатата стилистка Дона Триподи од Њујорк Сити вели дека сè зависи од типот на косата.

„Косата може да се издолжи дури до 50% повеќе кога е мокра, па вашиот стилист секогаш треба најпрво да одлучи до каде ќе ја крати. Ова е особено важно ако имате кадрава коса.“

Триподи вели дека најдобри резултати при кратење на ваквиот тип коса се добиваат додека таа е само малку влажна. Така се смалува природниот електрицитет кој го произведува косата. Ако започнете да чешлате и кратите на суви локни, тогаш постои опасност да ја изгубите природната текстура.

Правата коса е единствениот тип коса кој треба да се крати кога е сува. Кога правата коса се крати мокра, може да изгледа дупло поретка отколку кога е сува, односно се намалува природниот волумен, па може да скратите повеќе коса отколку што треба.

Обидете се да ја класифицирате вашата коса и да пронајдете стилист на кој можете да му верувате дека ќе ви помогне да одлучите која е идеалната техника на кратење за вас.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар