Коктел што не смеете да го пропуштите ова лето

Пробајте го овој коктел што е сличен на Мохито, но многу полесен и поосвежителен

Потребни состојки:
  • 100 милилитри пенливо вино
  • 150 милилитри минерална вода
  • 1-2 лажички сируп од бозел
  • 2-3 листови нане
  • 1 лимета, исцедена
  • Лед
Начин на подготовка:

Во голема винска чаша, најпрво ставете го ледот, а потоа исечкајте ги ситни парчиња ливчињата нане и додајте ги над ледот. Сипете го виното, па минералната вода и сирупот од бозел. За крај, додајте и сок од лимета.

Пробајте го и ова мохито од јагоди!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар