Мохито од јагоди

Кога ќе ви здодее обичното мохито, еве што да направите. За љубителите на јагоди, ова е пијалакот од соништата…Мохито од јагодиПотребно (за едно мохито):

  • 5 јагоди
  • 1 рака нане
  • 80 мл шербет
  • 60 мл рум
  • сок од половина лимон
  • минерална вода
  • кришки зелен лимон и јагоди за декорација

Подготовка: Во голема чаша ставете ги јагодите, нането и неколку коцки мраз. Со тап кујнски предмет исчукајте ги состојките. Мохито од јагодиМохито од јагодиПотоа, додадете ги румот, шербетот и лимоновиот сок. Течноста претурете ја во чаша и дополнете ја со минерална вода. Декорирајте со засечени парчиња јагоди.Мохито од јагоди
——————————————————————————————————————————————————————–

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

  1. Zeyneb Reply

    Prekrasno ozvezitelno………

Остави коментар