Едноставни вежби што ќе ве ослободат од болката во нозете

Едноставни вежби што ќе ве ослободат од болката во нозете

Секој има почувствувано отоци, замор и болка во нозете. Овој проблем им е познат на оние кои поминуваат многу време стоејќи и оние кои најчесто седат. За среќа, постојат посебни вежби што ќе би помогнат да се ослободите од овие болки. Нема да ви одземат многу време, но ќе почувствувате голема разлика ако ги правите редовно.

Прва вежба

Едноставни вежби што ќе ве ослободат од болката во нозете

 • Застанете исправено и спојте ги нозете.
 • Застанете на прстите што е можно повисоко и држете ја положбата 30 секунди.
 • Спуштете ги стапалата на подот.
 • Повторете 5-10 пати.

Втора вежба

Едноставни вежби што ќе ве ослободат од болката во нозете

 • Испружете ја десната нога напред како да чекорите.
 • Потпрете ја левата нога на вашите прсти и држете ја положбата 30 секунди.
 • Повторете по 5 пати за секој нога.

Трета вежба

Едноставни вежби што ќе ве ослободат од болката во нозете

 • Потпрете се со рацете на ѕид.
 • Испружете ја десната нога зад вас и потпрете ја на прстите.
 • Другото стапало поставете го на подот и држете 30 секунди
 • Повторете 3 пати за секоја нога.

Четврта вежба

Едноставни вежби што ќе ве ослободат од болката во нозете

 • Ставете топче за масажа под стапалото.
 • Тркалајте го од прстите до петите.
 • Повторете 50 пати со секоја нога.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар