Како да направите слатко од лубеница?

Како да направите слатко од лубеница?

Ова слатко ќе ви ги разубави сите есенски денови.

Како да направите слатко од лубеница?

Потребни состојки:

  • околу 600 гр кора од лубеница
  • 1,2 кг шеќер
  • 1 лимон
  • 1 ќесичка ванилин шеќер

Начин на подготовка:

Исчистете ја кората од двете страни, па исечкајте ја на коцки за слатко.

Ставете вода во еден сад и оставете да зоврие, додајте ги парчињата во водата и оставете ги да стојат неколку минути. Потоа исцедете ги парчињата, повторно ставете вода да зоврие, ставете ги парчињата и оставете ги да стојат неколку минути. Повторете ја постапката 5-6 пати.

Кога парчињата ќе се сварат, исцедете ги и ставете ги во ладна вода. Оставете ги во последната вода да отстојат неколку часа, по можност 24 часа, а потоа исцедете ги.

Варете го шеќерот со малку повеќе од половина чаша вода. Додајте ги парчињата кора од лубеница и варете 15 минути. На крајот, исечете неколку парчиња лимон и додајте ги, исцедете го остатокот од сокот од лимон во слаткото и додајте ванилин шеќер, варете уште 2-3 минути и тргнете го слаткото од огнот.

Погледнете и овој рецепт за тирамису со малини.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар