Рецепт за кремаст десерт: Тирамису со малини

Рецепт за кремаст десерт: Тирамису со малини

Овој десерт се подготвува многу брзо и многу е вкусен.

Рецепт за кремаст десерт: Тирамису со малини

Потребни состојки:

  • 250 мл слатка павлака
  • 50 гр шеќер во прав
  • 500 гр сирење маскарпоне
  • 1 шолја кафе
  • 3 лажици амарето или друг алкохол
  • 150 гр бисквити
  • 4 лажици какао
  • 200 гр малини

Начин на подготовка:

Изматете ја слатката павлака со шеќерот и додајте го маскарпонето. Комбинирајте го кафето со амаретото. Потопете ги бисквитите еден по еден во смесата со кафе и алкохол.

Во сад наредете еден слој бисквити потопени во кафе. Ставете половина од смесата со павлака и сирење и покријте со уште еден слој бисквити. Ставете го остатокот од смесата. Покријте го горниот дел со какао, а потоа покријте ја целата површина со малини. Ставете ја тортата да стои 2-3 часа во фрижидер.

Погледнете го и овој рецепт за тирамису торта од палачинки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар