Може да го оштетат коренот на орхидеите: 3 грешки што ги правите во текот на летото

Може да го оштетат коренот на орхидеите: 3 грешки што ги правите во текот на летото

Орхидеите се многу чувствителни и се познати како цвет за кој не е лесно да се грижите. Поради тоа, може да направите многу грешки што може да доведат до гниење на коренот и венеење на орхидеите. Некои од овие грешки најчесто се прават во летните месеци кога температурите се повисоки.

Може да го оштетат коренот на орхидеите: 3 грешки што ги правите во текот на летото

1. Ги наводнувате орхидеите со ладна вода

Можеби сте слушнале дека наместо класичното наводнување на орхидеи, можете едноставно да ставите неколку коцки мраз во саксијата и да ги оставите да се стопат. Поради овој совет, многу луѓе мислат дека можат да го наводнуваат орхидеите и со ладна вода. Сепак, ако водата е премногу ладна, може неповратно да го оштети коренот. Ако орхидејата е во многу мала саксија во која нема многу почва, ладната вода може многу брзо да стигне до коренот и да го оштети.

2. Ги наводнувате орхидеите премногу

Високите температури брзо ја сушат почвата во саксијата и затоа некои луѓе мислат дека на орхидеите им треба многу повеќе вода во текот на летото. Навистина, понекогаш вашиот цвет може да се дехидрира поради недостаток на вода, но внимавајте да не го наводнувате премногу бидејќи тоа ќе доведе до габични инфекции на коренот. Набљудувајте ги орхидеите и наводнувајте ги поретко ако забележите дека повеќе вода не им одговара, дури и ако почвата ви изгледа премногу сува.

3. Ги изложувате орхидеите на несоодветна светлина

Вашата орхидеја може брзо да дехидрира ако е изложена на директна сончева светлина, но и да ги изгуби цветовите ако е во премногу темна средина. Најдоброто место за орхидеите е просторија која има многу природна светлина во текот на денот, но во никој случај не поставувајте ги на директна сончева светлина.

Погледнете како да го направите овој пијалак што орхидеите го сакаат повеќе од водата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар