Како да направите домашен тоник за чистење шминка?

Како да направите домашен тоник за чистење шминка?

Препорачливо е секогаш убаво да ја отстранувате шминката од лицето, поради спречување на несаканите последици или стареењето на кожата. Па доколку во моментот ви се потрошил тоникот кој сте го купиле или доколку едноставно сакате да заштедите некој денар, ова е рецептот за подготвување домашен тоник за чистење на лицето.Како да направите домашен тоник за чистење шминка?Потребни ви се:

  • 20 мл вода
  • 1 лажица детски шампон што не ги надразнува очите
  • 1 лажица кокосово или маслиново масло

Начин на подготовка: Трите состојки убаво измешајте ги и сипете ги во помало шишенце. Пред секоја употреба на препаратот, убаво протресете го шишенцето, за состојките одново убаво да се измешаат. Нанесете на памукче, убаво истријте го лицето и исплакнете го со вода.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар