Како да ја оживеете врската во овие мрачни и есенски денови?

Како да ја оживеете врската во овие мрачни и есенски денови?

Моменталните околности се многу предизвикувачки за врската. Годината 2020 година беше обележана со пандемија, губење на работа, чувство на несигурност, а најмногу, сите неодамнешни настани влијаеја на дневната рутина. Ако се чувствувате како да сте заглавени, особено со партнерот, имаме неколку совети за вас.

Како да ја оживеете врската во овие мрачни и есенски денови?

1. Желба и возбуда

Ако го прашате најпознатиот сексолог во светот, Естер Перел, овие две емоции се различни од емоциите на љубовта. Луѓето првенствено ќе ги поврзат желбата и возбудата со нешто скриено, тајно, забрането, додека љубовта е убавата работа на која се потпираме во врската. Ако сакате да ја вратите страста во врската, ќе мора да се справите со овие емоции. Запомнете што навистина ве прави среќни, и вие лично и како двојка, но исто така зборувајте за фантазии или работи што би сакале да ги промените во вашата сексуална врска.

2. Разделете се

Не мислиме на пауза, но ако поминувате многу време заедно, пронајдете хоби и активности само за себе. Викенд со пријателите без вашиот партнер, изберете спорт за себе, напуштете го станот и медитирајте во природа, сè што ќе биде само вашето време.

3. Направете промена

Размислете што би сакале да направите различно во вашиот секојдневен живот. Без разлика дали станува збор за нов стан, промена на локација, нова инвестиција во можеби куќа покрај море, реновирање на стан или домашно милениче. Споделете кои промени навистина би ве направиле среќни, кои се можни и кои одговараат на двајцата и фатете се за работа. Промените се секогаш добри!

Прочитајте за овие 11 вистини за врските што никој нема да ви ги каже.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар