Рецепт со кафе: Кремасто совршенство за уживање!

Рецепт со кафе: Кремасто совршенство за уживање!

Без разлика дали се релаксирате дома сами или сте со пријателите или семејството, овој рецепт сигурно ќе ве расположи и ќе уживате во есенските денови!

Рецепт со кафе: Кремасто совршенство за уживање!

Потребни состојки:

 • 130 г шлаг
 • 1 лажица еспресо во прав
 • 120 г крем сиреве
 • 240 г маскарпоне
 • 60 г шеќер во прав или засладувач по избор
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 2 лажички какао
 • овошје или бисквити за украсување

Начин на подготовка:

 1. Во еден сад ставете го шлагот и еспресото и мешајте.
 2. Во поголем сад ставете го крем сирењето и маскарпонето и миксирајте со рачен миксер или блендер.
 3. Полека додавајте го шеќерот и ванилата и блендирајте.
 4. Оставете во фрижидер, а потоа сервирајте и украсете по избор! (со какао, овошје, бисквити)

Можеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за ледено кафе со путер.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар