Десерт во чаша: Меден мус

Десерт во чаша: Меден мус

Речиси не постои некој што може да одолее на мирисот на вкусен десерт. Ако сакате вашиот десерт да изгледа и да мириса убаво, тогаш овој рецепт е вистинскиот за вас.

Десерт во чаша: Меден мус

Потребни состојки:

  • 200 грама црно чоколадо
  • 70 грама путер исечкан на парчиња
  • 350 милилитри слатка павлака
  • 2 јајца
  • 2 лажици мед
  • 1 лажица амарето

Начин на подготовка:

Во сад на пареа растопете ги чоколадото и путерот, а потоа тргнете ги од шпоретот. Во друг сад изматете ја слатката павлака додека да згусне, но не премногу (издвојте малку за декорација).

Во посебен сад изматете ги јајцата и медот додека не добиете пенеста смеса. Потоа, додајте го амаретото, растопеното чоколадо со путерот и павлаката и измешајте. Ставете го мусот во чаши или во длабоки садови и оставете го да се излади барем еден час, а потоа уживајте во мирисот и во вкусот.

Погледнете го и овој лесен рецепт за подготовка на брауни колачиња со мармалад од сливи.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар