Како да направите полнети круши?

Како да направите полнети круши?

Погледнете го овој рецепт за полнети круши кои ќе им се допаднат на сите оние кои го сакаат слаткиот вкус на мед и овошје.

Како да направите полнети круши?

Потребни состојки:

  • 2 зрели круши
  • 2 и пол лажици мед
  • половина лажичка цимет
  • 1/4 лажичка морско оревче
  • 120 милилитри јогурт
  • 1 ванилин шеќер
  • 2 лажици сечкани ореви

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 °C. Исечете ги крушите на половина и извадете ја средината. Во садот за печење ставете хартија за печење, па ставете ги крушите, премачкајте ги со мед и посипете ги со цимет и со морско оревче. Можете да додадете и суво овошје, по желба. Печете ги крушите 30 минути и извадете ги да се изладат.

Додека се ладат, направете смеса од јогурт, ванилин шеќер и ореви и пополнете ги крушите.

Погледнете како да направите и домашен леб од тиква.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар