Тогаш и сега: Како технологијата го променила животот на мачињата?

Смартфони, компјутери, рамни ТВ екрани, Интернет… Малкумина можат да живеат без нив, а тие кои можат, или пак поради кои било општествени или животни причини немаат пристап, се сметаат за чудни, антисоцијални или субверзивни личности. Но, сте се запрашале ли некогаш како светот на домашните миленичиња, поконкретно на мачињата, се променил паралелно со промените на светот и се адаптирал на модерната технолошка револуција?

Спиење на телевизорот

Спиење на телевизорот

Одговорот може да се најде во овие интересни фотографии кои ни покажуваат дека мачињата се многу збунети и не знаат во што повеќе да веруваат. Дали компјутерското глувче е животно или помошна алатка за работа на електронските уреди? Дали едно клопче од обоени конци е всушност клопче од сплеткани жици? Дали радијаторот е ист извор на топлина како и компјутерскиот адаптер? Модерната технологија можеби е корисна за луѓето, но е многу збунувачка за мачињата. Погледнете за што станува збор.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар