Тоа не е фустан: Кампања која ќе го промени начинот на кој ги гледате знаците за женскиот тоалет

Тоа не е фустан: Кампања која ќе го промени начинот на кој ги гледате знаците за женскиот тоалет

Тања Катан, активист, автор и програмер, создала нов и забавен нов концепт за знаците за женскиот тоалет кои таа се надева дека засекогаш ќе ги смени перцепциите и претпоставките за жените, како и сите чувствителни и моќни гестови кои тие ги прават секој ден. Наместо знакот кој носи фустан, на кој сме сите навикнати, нејзиниот знак вклучува жена во облека на суперхерој со слоган „Тоа никогаш не било фустан“.

(1) Тоа не е фустан: Кампања која ќе го промени начинот на кој ги гледате знаците за женскиот тоалет

Таа ја создала кампањата #ItWasNeverADress со цел да поттикне повеќе жени да влезат во индустријата на технологијата, која е една од најголемите области кои не се сметаат за „женски“. Катан вели:

„Во науката, технологијата, уметноста, математиката, политиката, на улиците, како и во нашите домови, сите проникливи жени се често непоканети, незабележани или едноставно отфрлени. Оваа кампања е создадена со цел да ги поттикне потребните разговори, да ги појача клучни гласови и слики од целиот свет кои треба да ги покажуваат СИТЕ жени во вистинското светло. Кога ние ги гледаме жените различно, го гледаме и светот различно!“

(2) Тоа не е фустан: Кампања која ќе го промени начинот на кој ги гледате знаците за женскиот тоалет (3) Тоа не е фустан: Кампања која ќе го промени начинот на кој ги гледате знаците за женскиот тоалет (4) Тоа не е фустан: Кампања која ќе го промени начинот на кој ги гледате знаците за женскиот тоалет (5) Тоа не е фустан: Кампања која ќе го промени начинот на кој ги гледате знаците за женскиот тоалет


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар