Рецепт за полнети пиперки со спанаќ и леблебија

Рецепт за полнети пиперки со спанаќ и леблебија

Ова лесно летно јадење има совршен вкус и многу малку калории.

Рецепт за полнети пиперки со спанаќ и леблебија

Потребни состојки:

 • 4-5 пиперки
 • 400 грама леблебија
 • 100 грама ориз
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици доматно пире
 • 1 гранче магдонос
 • 1 гранче копар
 • 1 лута пиперка
 • 200 грама спанаќ
 • 1 лимон
 • 2-3 лажици маслиново масло
 • 1 лажица кајен пипер
 • црн пипер
 • сол

Начин на подготовка:

Исечкајте го кромидот ситно. Загрејте го маслиновото масло во длабока тава и ставете го кромидот да се пржи. Ситно исечкајте ги чешнињата лук и додајте ги во тавата. Зачинете со сол, црн пипер и каен пипер.

Додајте го оризот и пржете додека зрната не станат проѕирни.

Исечете ги листовите спанаќ на големи парчиња и додајте ги во тавата. Додајте ги и ситно исечканата лута пиперка и магдоносот и копарот.

Турете го пире од домати и промешајте ја смесата. Додајте ја леблебијата, додајте малку и од течноста, измешајте добро и тргнете ја тавата од огнот.

Исечете ги врвовите на пиперките и чувајте ги дршките. Наполнете ги со смесата и наредете ги во сад за печење.

Повторно ставете ги дршките на полнетите пиперки, додајте една чаша топла вода или супа од зеленчук во садот за печење и ставете ги во рерна загреана на 200 Целзиусови степени да се печат 30 минути.

Погледнете го овој рецепт за зелени палачинки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар