Нема да им одолеете: Рецепт за зелени палачинки

Нема да им одолеете: Рецепт за зелени палачинки

Познатиот готвач Џејми Оливер има многу вкусни и здрави рецепти, а овие зелени палачинки се идеални за сите оние кои сакаат вкусен и здрав оброк.

Нема да им одолеете: Рецепт за зелени палачинки

Потребни состојки:

 • 1 авокадо
 • 350 грама чери домати
 • 100 грама спанаќ
 • 3 главици млад кромид
 • 15 грама свеж коријандер
 • 1 лимета (или лимон)
 • маслиново масло
 • 1 јајце
 • 100 грама брашно
 • 250 мл млеко
 • 300 грама сирење
 • морска сол, бибер

Начин на подготовка:

Излупете го авокадото и исечкајте го на мали парчиња. Ставете во го сад и додајте ги исечените домати и половина од количината спанаќ.

Исечете го кромидот и додајте го во садот со зеленчук. Додајте ги сечканиот коријандер и сокот од лимета (лимон).

Прелијте ги сите состојки со маслиново масло и додајте сол и бибер по вкус. Оставете ја салатата од авокадо настрана.

Ставете ги јајцето, брашното, млекото и другата половина спанаќ во блендер и зачинете по вкус. Мешајте додека не добиете густа смеса.

Подмачкајте ја тавата со маслиново масло и загрејте ја. Турете од смесата и печете од секоја страна по 2 минути (додека палачинката не добие златна боја).

Ставете ја палачинката во чинија и наполнете ја со сирење и салата од авокадо.

Прочитајте кои се 5-те најчести грешки при подготовката на палачинки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар