Зборови што ја содржат суштината на животот: Ненадминливи цитати на Томас Ман

Зборови што ја содржат суштината на животот: Ненадминливи цитати на Томас Ман

Томас Ман е писател кој одбележа една книжевна епоха. Добитник е на Нобеловата награда за литература во 1929 година. Делата на Томас Ман се класика во светската литература, а неговите зборови се цитираат и ден денес.


Зборови што ја содржат суштината на животот: Ненадминливи цитати на Томас Ман

„Љубовта, а не разумот, е таа што е посилна од смртта.“

„Многу луѓе имаат бесмислен живот. Како да се во полусон, дури и кога прават нешто што мислат дека им е важно. Тоа е така затоа што бркаат погрешни работи. Единствениот начин на кој можете да му дадете смисла на животот е да се посветите на љубовта кон ближниот, да ѝ се посветите на заедницата што ве опкружува, да создадете нешто што ќе ѝ даде смисла на вашата животна цел.“

„Со голем човек честопати доаѓаат и големи грешки.“

„Дури и штетната вистина вреди повеќе од корисни лаги.“

„Времето ги прави работите појасни. Ниту еден човек не може да остане непроменет по неколку часа.“

„Човечкото однесување добива значење во рамките на своето однесување, потреби и мотиви.“

Прочитајте ги и овие 18 цитати од големиот писател Лав Толстој.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар