Шарени скокачки пајачиња со додворувачки способности

Шарени скокачки пајачиња со додворувачки способности

Пајакот-паун (Maratus volans) е еден од најколоритните скокачки пајаци на светот. Долг е од 4 до 5 милиметри. Мажјакот има продолжен стомак, на кој обично преовладуваат сината, црвената и црната боја, односно тој е неговиот главен адут за освојување на женките.  Шарени скокачки пајачиња со додворувачки способностиШарени скокачки пајачиња со додворувачки способностиОвој пајак е познат и по неговиот додворувачки танц. Кога им се приближува на женките (најчесто се кафени, со најразлични цветни шари) почнува да вибрира со стомакот и да ги крева и тресе задните нозе. Неговите главни живеалишта се австралиските држави Квинсленд и Нов Јужен Велс.Шарени скокачки пајачиња со додворувачки способностиШарени скокачки пајачиња со додворувачки способностиШарени скокачки пајачиња со додворувачки способностиШарени скокачки пајачиња со додворувачки способностиШарени скокачки пајачиња со додворувачки способностиШарени скокачки пајачиња со додворувачки способностиШарени скокачки пајачиња со додворувачки способностиШарени скокачки пајачиња со додворувачки способностиБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар