Реплика на Париз во Кина

Реплика на Париз во Кина

Група кинески бизнисмени одлучиле да направат реплика на Париз во Кина, на 200 километри оддалеченост од Шангај. Сепак наместо градот на љубовта, кинеската реплика се претвори во град на духови.Реплика на Париз во КинаРепликата на Ајфеловата кула се наоѓа во центарот на градот Тиандушенг и е висока 108 метри. Покрај кулата, во градот може да се види и Триумфалната порта, париските фонтани и целокупната париска архитектура.Реплика на Париз во Кина Реплика на Париз во КинаСепак, иако во просторот од 500.000 квадратни метри со проектот било испланирано да се вселат 10.000 луѓе, низ улиците има само ветер.

„Овој туристички град е сличен со францускиот. Французите сакаат романса и релаксација, а сакаат и да патуваат. Мислам дека овој град има доста сличности“ – вели Чен Женгвеи, еден од менаџерите на проектот.

Реплика на Париз во Кина Реплика на Париз во Кина Реплика на Париз во КинаИзнајмување апартман со големина од 300 квадратни метри со поглед кон версајската фонтана чини 500 евра месечно.

„Мислам дека Тиандушенг со тек на време ќе се наполни, бидејќи има голем развоен потенцијал. Не ги подржувам оние кои велат дека е град на духови“ – вели Женг Женг, жител на градот.

Реплика на Париз во Кина Реплика на Париз во КинаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар