Рај за сите планинари: Патека во Бутан долга 403 километри

Рај за сите планинари: Патека во Бутан долга 403 километри

Добра вест за сите планинари и љубители на прекрасни пејзажи – трансбутанската стаза е повторно отворена. Стотици години наназад по овој пат поминувале аџии, гласници, војски и трговци. Оваа стаза се одликувала со големо социо-економско, политичко и духовно значење, поврзувајќи различни заедници во една нација бидејќи сè до 1960-тите, овој пат бил единствениот по кој можело да се патува и да се комуницира низ целата земја. Долга е 403 километри, се протега помеѓу градовите Хаа на запад и Трашиганг на исток и води низ 27 села и девет области во Бутан.

Рај за сите планинари: Патека во Бутан долга 403 километри

По изградбата на првиот национален автопат во Бутан во 1962 година патеката повеќе не се користела како главна сообраќајна рута. Сепак, за да не биде заборавена и целосно уништена, Бутан започна со проектот за оживување на античката патека по 60 години запоставување.

Станува збор за музеј под отворено небо полн со приказни, митови и легенди. Ја користат локалното население, како и туристите за пешачење, планински велосипедизам, трчање и што е најважно, како средство за поврзување со руралната култура и историја на Бутан.

Рај за сите планинари: Патека во Бутан долга 403 километри

Во моментов во тек е изградбата на селски куќи кои им нудат на туристите увид во руралниот живот на Бутан, примајќи гости кои можат да се одморат таму, да имаат добар оброк и да научат нешто повеќе за историјата на овие предели.

Преку програмата Passport Ambassador локалните фармери и луѓето кои живеат во руралните области ги отвораат своите домови за да им служат традиционални јадења на посетителите и да им откријат повеќе за културата, гастрономијата и историјата на Бутан. Оние кои сакаат да го посетат Бутан можат да се обратат во непрофитната организација Trans Bhutan Trail, која ќе обезбеди водич, возач, сместување, оброци и посета на фарми. Целиот профит од патувањето се враќа во одржувањето на патеката и заедниците што живеат овде.

Откако прочитавте за Бутан и проектот за оживување на руралните предели, можеби ќе сакате да прочитате и зошто Бутан е најсреќната држава во светот.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар