Пораките на малите кутри изгубени предмети

Пораките на малите кутри изгубени предмети

Поголемиот дел од пешаците само поминуваат покрај употребените, скршените и напуштените нешта по улиците на Њујорк. Но, не и графичкиот дизајнер Јунџин Ли. Како што се движи низ градот, таа наоѓа паметни начини да им даде личност на голем број од овие мали и неживи предмети кои се дел од нејзината серија фотографии наречена „Little Lost Project“.

Пораките на кутрите и мали изгубени објекти

Помош! Се изгубив.

Артистката создава мали хартиени знаци со кои креира глас за отфрлените нешта и пренесува пораки како „Помош! Се изгубив.“ Кутрите мали објекти кои ги држат овие знаци на тротоарите го привлекуваат вниманието на пешаците и во нив создаваат чувство на тага. Ли објаснува:

„Губењето на вашиот мобилен телефон со сигурност може да ви го уништи денот, но што се случува кога ќе го изгубите вашиот омилен балсам за усни кој секогаш се наоѓал во вашиот џеб? Можеби ќе се изнервирате, но веднаш можете да си купите нов. Но, дали некогаш сте се запрашале каде се овие мали изгубени предмети и што прават тие во овој момент?“

Пораките на кутрите и мали изгубени објекти

Помош! Се изгубив.

Пораките на кутрите и мали изгубени објекти

Еднаш многу одамна, бев нечиј сладок балсам за усни…

Пораките на кутрите и мали изгубени објекти

Опаковката од бонбони на улица е ѓубре, но како би го нарекле полното пакување со бонбони на улица?

Пораките на кутрите и мали изгубени објекти

Ќе ти недостигам еден ден.

Пораките на кутрите и мали изгубени објекти

Ние запалките сме како автобуси – доаѓаме за да си одиме.

Пораките на кутрите и мали изгубени објекти

Сакав да бидам покрај тебе додека не престанеш да кашлаш.

Пораките на кутрите и мали изгубени објекти

Дојдов дури од Париз… Нема да бидам дома за ле Божиќ.

Пораките на кутрите и мали изгубени објекти

Ако ме изгубиш мене, ќе ги изгубиш сите хартии.

Пораките на кутрите и мали изгубени објекти

Би помислиле дека „пар ракавици“ би требало да се заедно засекогаш… Јас сум бескорисна сега.
Јас сум сè уште корисна!

Пораките на кутрите и мали изгубени објекти

Бев изгубена и одбиена 3 пати. Ова ми е 4-от пат. Животот ми е возбудлив.
Вредам 1 долар и сепак успеав да ти паднам и да ме изгубиш.

Пораките на кутрите и мали изгубени објекти


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар