Кои се 10-те градови со најмногу милионери во светот?

Кои се 10-те градови со најмногу милионери во светот?

Најголем број милионери живеат во САД открива најновото истражување на Henley Global Citizens Report. Дури пет градови од листата на топ 10 се наоѓаат овде. Тоа се Њујорк, Сан Франциско, Лос Анџелес, Чикаго и Хјустон.

Кои се 10-те градови со најмногу милионери во светот?

Така, Њујорк е на врвот на листата со дури 345.600 поединци чие богатство се проценува на повеќе од 1 милион долари. На второ место е Токио со 304.900 милионери, а по него следува Сан Франциско со 276.400 милионери.

На листата на 10-те градови со најголем број милионери се најдоа и Лондон, Сингапур, како и кинеските градови Пекинг и Шангај:

1. Њујорк, САД, 345.600 милионери

2. Токио, Јапонија, 304.900 милионери

3. Сан Франциско, САД, 276.400 милионери

4. Лондон, Обединетото Кралство, 272.400 милионери

5. Сингапур, 249.800 милионери

6. Лос Анџелес, САД, 192.400 милионери

7. Чикаго, САД, 160.100 милионери

8. Хјустон, САД, 132.600 милионери

9. Пекинг, Кина, 131.500 милионери

10. Шангај, Кина, 130.300 милионери

Oткако прочитавте за ова најново истражување, можеби ќе сакате да прочитате и кои се најдобрите градови за живеење во овој момент.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар